A 2018-as Őszi Esküvői Kiállításra terveztük – két színnel prégelt tiszteletjegy, két eltérő változatban. Hogy miért két változat, miért két színnel és miért prégelve, mind egymással összefüggő paraméterek. A gyártási paraméterek tervezése, a példányszámok, az alapanyagok használata és persze az esztétika, mind olyan részletek, amelyeket alaposan mérlegeltünk a tiszteletjegy tervezésekor.
Két színnel prégelt tiszteletjegy – de miért kettő?
A prégelés vagyis fólianyomás nem tartozik az olcsóbb nyomdai produkciós megoldások közé. Illetve úgy pontos a megfogalmazás, hogy kis példányszám esetén nem tekinthető kifejezetten olcsónak. Viszont minél nagyobb a példányszám, annál kedvezőbbé válik az ár. Ennek oka, hogy fóliaprégelés esetén három gyártási költségtétellel kell számolni, amelyek minél több darabra oszlanak meg, annál alacsonyabb lesz az egy darabra jutó költség.
Az első költségtétel magának az alapanyagnak az ára, amit bizonyos szempontból tekinthetünk adottnak. Egy konkrét alapanyag ára nem változik attól, hogy milyen technológiával nyomtatjuk. Tehát konkrétan az aranyozáshoz két költségtétel kapcsolódik közvetlenül. Az egyik a fóliaprégeléshez szükséges egyedi fólianyomó klisé, ami lényegében egy fémbe mart egyedi szerszám. A másik pedig magának a fólianyomásnak a díja, amit a szakmai zsargon gépindításnak szokott hívni. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a már elkészült klisét beteszeik a gépbe és megprégelik a papírt.
A gépindításnak van egy fix díja, ami független a prégelt felület méretétől. Azután pedig minden lenyomásnak is van egy konkrét ára, ami tartalmazza a fólia költségét is. Vagyis a klisé ára és a gépindítás díja konkrét fix költségnek tekinthetők. Ennek megfelelően ha alacsony példányszámot készítünk, akkor ebből a fix költségből nagyobb rész fog jutni egy-egy darabra. Ha viszont egyre nagyobb példányszámban készítjük az adott anyagot – ez esetben két színnel prégelt tiszteletjegy –, akkor az egy példányra jutó költség egyre alacsonyabb lesz.
Mindezekkel viszont még nem válaszoltunk a címben feltett kérdésre, hogy miért döntöttünk két színnel prégelt tiszteletjegy készítése mellett. A válasz ugyanis egy kicsit komplikáltabb ennél, több szempont összefüggéseiből áll össze a válasz, de mindent leírunk! 🙂
Két színnel prégelt tiszteletjegy – két eltérő szövegváltozatban
A két színnel történő prégelés miértjeinek megértéshez szükséges ismerni a teljes projektet. Az ügyfél kérése szerint két eltérő szövegváltozattal kellett elkészítenünk a tiszteletjegyet. Az egyszerűbb változat volt a sima tiszteletjegy, ami két fő belépésére szólt. Ebből a tiszteletjegyből minden kiállító kapott néhány darabot, standjuk méretének függvényében. Azokat aztán saját csatornáin, saját ügyfelei körében oszthatta szét. Ez a változat picit olcsóbb kraft papírra és nagyjából 400 példányban készült.
A másik változat a VIP tisztletjegy volt, amit a kiemelt vendégeknek – sajtó, celebek, stb. – juttattak el. Ezzel a jeggyel nem csak a kiállításra, hanem a VIP longe-ba is belépést nyertek. Ezt egy prémium minőségű, 1 mm vastagságó cardboard típusú kartonra nyomtuk – erről később még részletesen írni fogunk. És a másikhoz képest sokkal alacsonyabb példányszámban, mindössze 60 példányban gyártottuk.
Ha pedig a két különböző tartalmú és példányszámú kártya prégeléséről kezdünk el kalkulációt készíteni, akkor a klisé + gépindítás költségeit ismerve világossá válik, hogy az alacsonyabb példányszámban tervezett vip jegy ára nem lesz kedvező. Ezért olyan megoldásokon kezdtünk ötletelni, amelyekkel valahogy optimalizálható lenne a gyártás. Az ötletekkel együtt persze számításokat is végeztünk és találtunk egy megfelelő gyártási konstrukciót. Így alakult ki a két színnel prégelt tiszteletjegy nyomtatási ötlete.
Grafikai tervezés és gyártás tervezés
A két színnel prégelt tiszteletjegy grafikai koncepciója az volt, hogy két jól elkülöníthető részre bontjuk a tartalmat. Tervezünk egy látványos és díszes grafikai motívumot, amelyet egyfajta logóként alkalmazunk majd. Ebbe a motívumba csak a rendezvény neve, ideje és helyszíne kerül. A másik részben pedig a kétféle tiszteletjegy specifikus információi, vagyis a változó tartalom jelenik meg.
Ennek megfelelően tehát a két grafikai részre bontott és kétféle szövegváltozatban készülő tiszteletjegyet, összesen három prégelési részre osztottuk. Mert az egész ötletelés végső soron arra irányult, hogy az elképzelt koncepciót, árban is elfogadható fólianyomásos konstrukcióban gyárthassuk le.
Az optimalizált gyártás lényege tehát, hogy a két eltérő szövegváltozathoz, két kisebb klisét kellett csak készítenünk, nem a teljes felületet. Ezekkel a klisékkel megnyomtuk a megfelelő papírt, a kért példányszámban. Így csak a kis példányszámban készülő VIP tiszteletjegy nyomása volt fajlagosan drágább. Végül a harmadik klisével rányomtuk a logót mindkét változatra, a teljes példányszámban. Így ennek a nyomásnak az alacsony fajlagos költsége összességében kibalanszírozta az előző, relatíve drágább változat készítését.
Két színnel prégelt tiszteletjegy esetén a grafika és a gyártás oda-vissza hatnak egymásra
Ha „ortodox” módon szerettünk volna közelíteni ennek a kártyának a gyártásához, akkor a feladat nagyon egyszerű lett volna. Készítünk két nagyméretű klisét és a két eltérő szövegváltozatot, két különböző példányszámban nyomtatjuk ki. Mi viszont kiszámoltuk, hogy az összköltség jobban alakul, ha a fentiek szerint végezzük a gyártást.
Készítünk három klisét, amelyek összfelülete kisebb, mintha két külön szerszámot csináltunk volna – itt tehát költség mínusz jelentkezik. Ezekhez jön három gépindítás, ami egyel ugyan több, mint ha két teljes változatot nyomtunk volna – itt tehát költségnövekedés történik. Viszont ehhez jön még a három különböző példányszám nyomásának költsége, ami összesen optimálisabb, mint ha 400 + 60 db-ot csináltunk volna. Ha tehát elkészítjük a két különböző gyártási konstrukció árkalkulációját, akkor kiderül, hogy a két színnel prégelt tiszteletjegy nyomása kedvezőbb.
És itt jön a válasz az eredeti kérdésre. Mert ha azt számoljuk ki, hogy ezzel a gyártási konstrukcióval kedvezőbb ár érhető el, akkor miért is nyomtatnánk egy színnel. Hiszen ha az eredeti elképzelés szerint – két külön klisével – dolgozunk, akkor szó sem lehetett volna kétszínes megoldásról. Egy klisével, egyszerre csak egy színnel lehet prégelni. Így viszont, hogy két részre bontottuk a teljes grafikát, lehetővé vált, hogy a szövegeket és a logót, eltérő színű fóliákkal nyomjuk meg.
Ez egyébként nem csak a gyártás szempontjából, hanem esztétikailag is szerencsésebb. A logó csillogó arany fóliás nyomása egyértelmű grafikai kiemelés, a szöveg matt fekete nyomásához képest. Míg a viszonylag kis betűmérettel szedett, meglehetősen sok szöveg olvashatósága biztosan sokkal rosszabb lenne, ha az egészet arany fóliával nyomtuk volna. A gyártási-grafikai megoldások tehát előrevetítik és egyben ki is szolgálják a tartalmi és esztétikai igényeket és szükségeket.
Két színnel prégelt tiszteletjegy – fekete és arany
Amikor prégelésről beszélünk, a legtöbb esetben aranyozást szoktunk emlegetni, de a fólia „bármilyen” színű lehet. Arany, ezüst és rosegold amiket a leggyakrabban használunk, illetve néhány további metál színt. De ahogy ennél a tiszteletjegynél, fekete fóliával is lehet prégelni. Sőt a különböző fóliagyártók kínálatában, nagyon sok speciális fólia is kapható.
A már említett metálfóliákon kívül különböző mintázatú hologramos, illetve matt felületű fóliák is elérhetők. A két színnel prégelt tiszteletjegy esetében, a fekete-arany összeállítást nem csak a látványos színkombináció miatt választottuk. Az arany nyilván fényesen csillogó, míg a fekete alapvetően matt felületű. E tulajdonságoknak köszönhetően az arany logó valóban látványos kiemelésként jelenik meg az egyszerű, matt fekete szöveg mellett. A matt fekete felület viszont tökéletes a kis méretű, vékonymetszésű betűkből, sűrűn tördelt tipográfia megjelenítésére.
Két szín és két papír
A két eltérő tartalmú tiszteletjegyet színben is szerettük volna még specifikusabbá tenni. A nagyobb példányszámban készülő változathoz egy relatíve olcsó alapanyagot választottunk. Ezt a speciális kraft kartont alapvetően dobozokhoz tervezték. A karton előoldala simított, enyhén mázolt felületű és finoman márványozott textúrájú, ez lett a tiszteletjegy előoldala. A karton hátoldala ezzel szemben kezeletlen, kifejezetten natúr hatású, kijönnek rajta az alapanyag rostjai, ez lett a két színnel prégelt tiszteletjegy nyomatlan hátoldala.
Ha tetszik ez a kraft karton, akkor olvasd el a kézzel festett mini noteszről írt bejegyzésünket, amit, szintén ebből a papírból készítettünk.
Ezt a kartont viszont lényegében nem lehet digitálisan megnyomtatni. Éppen a speciális vastagsága, de főleg az extra merevsége miatt, az íves digitális gépek nem tudnak nyomtatni rá. Létezik ugyan néhány olyan digitális nyomtatási technológia, amivel egy ilyen felület is nyomtatható. Azonban ezek jellemzően nem papírhoz – hanem különleges / nem szokványos alapanygokhoz – kifejlesztett, speciális nyomdai eljárások, amelyek árképzése ennek megfelelően magasabb, így sajnos nem kompatibilis az aktuális termékkel.
A kisebb példányszámban készült VIP változathoz egy prémium minőségű kartont, a SUMO-t választottuk. Ezt a kartont kifejezetten foilpress és letterpress eljárásokhoz, illetve szitanyomáshoz tervezték, mivel a krafthoz hasonlóan, a digitális gépek nem tudják megnyomtatni.
Ez a speciális kartontípus mindössze hat, mondhatni alapszínben érhető el, 1 mm-es vastagságban. A fehér nagyon elegáns, kifejezetten exkluzív és a kialakításából adódóan tökéletes a két színnel történő fólianyomáshoz. Míg a natúr barna színű kraft karton, enyhén rusztikus hangulatot kölcsönöz a tiszteletjegynek. Mindkét karton típus megfelel tehát a fóliaprégeléssel történő nyomásnak, valamint a tartalomhoz passzoló hangulattal támogatja az adott tartalmat.
Még több SUMO és még több prég
Néhány további megbízás során is volt már szerencsénk különböző színű SUMO kartonokra dolgozni, ezekből is szeretnénk párat megmutatni.
Egy enyhén vintage / retro hangulatú díszítő keretet terveztünk, amiből a régi ragasztott fotókártyák mintájára készítettünk egy exkluzív alap/hátlap kártyát. A díszítőkeret által határolt területre írhatunk kézzel vagy fotót, nyomtatott kártyát is ragaszthatunk. A kialakításából adódóan többféle módon és többféle célra is kreatívan használható.
Esküvői meghívós kínálatunkban egy teljes sorozatot terveztünk a fóliaprégelt SUMO kartonokkal. Az önmagában is nagyon karakteres látványt nyújtó tipográfiát még különlegesebbé teszik a színes kartonok.
A sorozatban fehér, fekete, navy blue, kraft és sötétszürke kartonokra dolgoztunk. A teljes kínálatot ide kattintva nézheted meg.
Végül pedig még egy extra meghívót készíthettünk a sötétkék színű változatra. Ezt a meghívót arany és fehér fóliaprégeléssel terveztük meg, összesen három klisé használatával.
A meghívó hátoldalára a pár egyedi monogramja került arany fóliaprégeléssel. A kártya előoldalára egy nagyon rövid és frappáns meghívó szöveg került, fehér fólianyomással. Továbbá egy koronapár grafika, ami egyfajta díszítőmotívumként funkcionált. Ugyanezt a meghívóhoz készített boríték elejére is rányomtuk. Így esztétikailag is feldobtuk és a gyártási paramétereket is optimalizáltuk.
Szintén az Őszi Esküvő Kiállításra készítettünk szélvédőre ragasztható behajtási engedélyt, átlátszó öntapadóra nyomtatva. Az erről szóló részletes bejegyzésünket itt olvashatod.