Klasszikus fotóalbum egyedi megrendelésben
Elsőként azt érdemes tisztázni, hogy mit is értünk klasszikus fotóalbum alatt. Sokszor tapasztaljuk ugyanis, hogy az emberek félreértik és valami egészen másra gondolnak. A fotóalbum lényegében egy üres lapokból álló keménytáblás könyv, ami arra való, hogy fotókat, papírképeket ragasszunk bele.

A klasszikus alatt pedig elsősorban arra próbálunk utalni, hogy ez nem valami modern fotókönyv, hanem kifejezetten hagyományos – vélhetően sokak által ismert – kivitelezési forma. Az analóg fotózás hőskorában nagy hagyománya volt a családi fotóalbumoknak. Valószínűleg mindenkinél, de legalábbis a szülei, nagyszülei házában biztosan van egy ilyen album. A két legfontosabb külső ismérv, hogy viszonylag nagy – A/3-as mérethez közelítő – és jellemzően bőr/műbőr borítóval készült.
Ezek a jegyek mostanra némiképp ugyan módosultak, de azért a lényeg megmaradt. Az óriási méretet egy picit konszolidálni kellett, részben a könnyebb használhatóság, részben a megfizethető ár kedvéért. Ezek tehát kifejezetten olyan 21. századi szempontok, amelyekkel ma már minden modern terméknek bírnia kell. A funkcionalitás és a felhasználóbarát kivitelezés pont annyira fontos szempontok mint, hogy az album ne legyen drága.

A bőrkötés egyébként ma is megoldható lenne, de úgy tapasztaltuk, hogy erre ma már kisebb az igény. Fontos viszont a személyre szabhatóság és az egyedi elképzelések megvalósításának az igénye. Egy bőrborítás nyilván szép, nem szükséges hozzá semmilyen díszítés. Egy nyomtatott borítóra viszont bármilyen grafika és szöveg kerülhet. Az egyedi grafika és így az egész album személyre szabhatósága pedig manapság sokkal fontosabb szempontok. Ezért alapvetően mi is a grafikai tervezés irányából közelítettük meg ezt a terméket.
De ezzel még közel sincs vége az egyedi lehetőségeknek, írjuk is a részleteket.
Milyen volt a régi és milyen a mai?
A régi, klasszikus fotóalbum a legtöbbször nem keménytáblás kivitelezésben készült és persze nem lehetett elkészíttetni egyedi borítóval. Az általunk kínált fotóalbumoknak ez két fontos ismérve. Főként a tartósság érdekében kifejezetten vastag kartonlemezből készítjük a táblaborítót és kizárólag csak kizárólag rendelésre. Régen ezeket előre elkészítve lehetett megvásárolni, ma viszont már olyan sok további opcióból lehet választani, hogy a korábbi konstrukció nem működne.

A fenti képaláírásban említett átfutási idő fontos szempont és részletesen ki is fogjuk fejteni. Előtte azonban maradjunk még egy kicsit a borító kérdéskörénél. Hiszen ez egy egyedi termék, aminek a lényege éppen az, hogy a megrendelő által kért paraméterek alapján gyártjuk le. Így érdemes alaposan átnézni a választható opciókat és 100%-ban testre szabni a fotóalbumot.
Az egyedileg választható paraméterek közül pedig, egyértelműen a borító, illetve a borító grafika és tipográfia az, ami a leginkább egyedivé teszi ezt a terméket. Ebből fog kiderülni, hogy esküvőre, szülinapra, céges partira vagy valamilyen más alkalomra készült az album. Nyilván fel sem tudjuk sorolni a lehetőségeket, hiszen nem tudunk mindenki fejével gondolkodni 🙂 illetve nincsen végtelen számú ötletünk e témában. Volt már, hogy óvodai csoport szülő megbízottja rendelt tőlünk albumot a gyerekek „ballagásáról”, amit az óvónéninek adtak ajándékba. Sokan kértek már fotóalbumot céges csapatépítő bulira, de egy munkatárs búcsúbulijára is.

Mivel a webáruházunk alapvetően esküvői termékeket kínáló saját brandünk a Pimpernel számára készült. Ezért az ott közzétett mintadarabok is e témához kapcsolódnak.
Klasszikus fotóalbum nem csak esküvőre
Bár ez a bejegyzésünk a klasszikus fotóalbum bemutatásáról szól, szeretnénk azonban azt is megemlíteni, hogy terveink szerint egyre több, nem az esküvők világához kapcsolódó terméket tervezünk feltölteni a jövőben. Sőt ezt a folyamatot már el is kezdtük és felkerült pár teljesen más terméktípus. A Füzetek kategóriájával simán csak minőségi papírtermékeink körét szerettük volna bővíteni. A Luxus termékek között egyelőre csak meghívók szerepelnek, de nem véletlen, hogy a megfogalmazás ilyen általános.
Sokkal inkább a grafikai tervezés világához kapcsolódik a Branding kategória, amelyben jelenleg két termékcsoport található. A Logotípiák között olyan, már előre megtervezett templéteket kínálunk, amelyek könnyen testreszabhatók és rövid átfutással, kedvező áron rendelhetők. Erről egyébként itt is írtunk már egy tájékoztató jellegű cikket: Előre megtervezett logotípiák – kedvező áron, rövid átfutással Érdemes elolvasni!

A másik termékcsoport a Névjegykártya amibe szintén saját ötleteket válogattunk össze. A logotípiákhoz hasonlóan pedig erről is megjelent egy cikkünk itt az oldalon: Kreatív névjegykártyák már előre megtervezve
Visszatérve a klasszikus fotóalbumokhoz: az egyedi borító grafika lényege éppen az, hogy ezáltal az album bármilyen alkalomra elkészíthető. Ráadásul van még jónéhány további apróság, amivel mindenki az ízlése szerint finomhangolhatja a borítót. Az egyik ilyen pl. a méret, ami viszont nem kizárólag a borító sajátja, így erre majd visszatérünk.

Sokan megfeledkeznek róla, hogy a borítónak két oldala van – egyébként a belső borítókkal együtt négy –, így a hátsó borítóra is kerülhet tartalom: szöveg, grafika, bármi.
A gerincvászon díszít és erősít is
Aztán ott van még a gerincvászon, amely díszíti és erősíti is egyben a borítót. Elsődleges funkciója persze az, hogy a gerinc minél strapabíróbb legyen, ezáltal is növelve a klasszikus fotóalbum élettartamát. Ha viszont már úgyis szükség van rá, akkor miért ne lehetne szép is 🙂 Sok különböző színű és felületű vászon érhető el, amelyekből mindig az album grafikájához legjobban illőt választjuk.

Az persze egyedi ízlés kérdése is, hogy egy-egy konkrét grafikához, kinek melyik szín passzol a leginkább.

A vásznak válogatása során persze van azért egy minimális korlát: nyilván nem tartunk végtelen számú változatot. Az évek során felhalmozódott már egy jelentős választék, továbbá mindig vannak újdonságok is. Sőt, erre a funkcióra nem kizárólag vásznat, hanem pl. műbört, velúrt és sok más könyvborítók kötésére alkalmas anyagot lehet találni vagy beszerezni.
Minden csak pénz kérdése 🙂 és persze időé is. Mert ha valamilyen speciális anyagot kell beszerezni, akkor az nyilván lassabban fog menni, mint ha simán csak levennénk a polcról. Továbbá a kötészeti anyagokat feltekerve, méretre vágva lehet megvásárolni és a minimál mennyiség általában egy méter. Egyetlen albumhoz viszont ettől sokkal kevesebb is elegendő. Ám ha ilyen speciális anyagot kell beszerezni, akkor annak költségeit muszáj beleépítenünk az árba.
A lehetőségek tehát adottak, rengeteg anyagból lehet választani és ha egyik sem tetszik, akkor rendelni is tudunk.
A fotóalbumok mérete
A webshopban található klasszikus fotóalbum kínálatban három eltérő méretet, illetve négy formátumot határoztunk meg. Ezekről bővebben is írtunk az egyik blog bejegyzésünkben: Egyedi fotóalbumok prémium minőségben címmel. Nincs értelme mindent újra részletezni, helyette érdemes inkább a bejegyzést elolvasni. Röviden összefoglalva annyi a lényeg, hogy az alapanyag felhasználás és takarékosság, valamint a költséghatékony gyártás szempontjait figyelembe véve alakítottuk ki a kínálatot.

A gyárthatóság és az anyagi megfontolásokon kívül, persze a használhatóságra is nagyon figyeltünk. Konkrétan úgy találtuk ki a méreteinket, hogy az a legtöbb szabványos fotóméret beragasztásához passzoljon. Legyen szó akár Polaroid vagy Instax képekről, illetve az „előhívható” papírképek szabvány méreteiről. A klasszikus fotóalbum mindegyik mérete esetében, optimális lesz az album kihasználtsága.
Persze azt nyilván nem tudhatjuk előre, hogy pontosan milyen képeket fognak majd beleragasztani az ügyfeleink. Mint ahogy azt sem, hogy álló vagy fekvő tájolású fotók lesznek majd többségben. Ugyanakkor ez a kérdéskör már nem a fotóalbum tervezéséhez és gyártáshoz kapcsolódó kérdés. Hanem a felhasználás része, ami már kívül esik a hatáskörünkön. Amit a tervezés során meg tudtunk tenni, azt is meg is tettük, érdemes tehát az általunk meghatározott formátumoknál maradni.

Ha valamilyen egyedi méretet szeretnél, akkor nagyon hasonló a protokoll, mint a gerincvászon esetén. Mert minden olyan esetben, amelyben el kell térnünk az optimális megoldástól, akkor a klasszikus fotóalbum gyártásának összes paraméterét át kell vizsgálnunk. Az album egyedi mérete esetén meg kell nézni, hogy milyen vastag táblalemezre lesz hozzá szükség. Át kell gondolni, hogy az album lapjait, mekkora ívekből kell kivágnunk, milyen szálirányban és mekkora ráhagyással, stb.
A borító nyomtatása is kérdéses, mert kisebb méretek esetében az íves digitális nyomtatással érhető el a legjobb minőség. Nagyobb táblamérethez viszont már poszter nyomtatásra van szükség, ami szintén további kérdéseket vet fel. Összességében pedig arról van szó, hogy az optimálistól eltérő gyártási paraméterek mindenképpen átgondolást igényelnek és nagy valószínűséggel az ár is módosulni fog.
Terjedelem és belív
Klasszikus fotóalbum gyártása során, az első kérdéskör a méret, amit a fentiek szerint érdems végiggondolni. Az album méretével viszont szorosan összefügg a terjedelem, vagyis az oldalszám témája. Mert a lapok méretétől függ az, hogy hány kép fér el egy oldalon, ugyanakkor az oldalak száma fogja meghítározni, hogy összesen hány fotót tudunk majd beleragasztani.

Az oldalszámok meghatározása alapvetően gyártástechnikai kérdés. Hasonlóan a méretekhez, ezeket is úgy határoztuk meg, hogy a gyártás szemponjából optimális, a felhasználás tekintetében pedig kényelmes legyen. Elméletileg ez a paraméter is módosítható, de természetesen ebben a kérdésben is vannak olyan alapelvek, amelyeket érdemes figyelembe venni.
Nagyon kicsi oldalszámot nem érdemes választani, mert a kész album olyan kis „nyeszlettke” lesz. Minél keskenyebb a gerinc, annál kevésbé masszív illetve látványos az album. Igazán pénzt sem lehet spórolni vele, mert a költségtételek jelentős része nem az oldalszámhoz kötődik. Így ha mondjuk 40 oldal helyett, valaki csak 20-at kérne, az album ára nem fog a felére csökkenni.
A nagyobb oldalszám szintén problémás lehet, de más szempontból. Csak logikusan végig kell gondolni az egészet! Ha sok a lap, akkor az album már önmagában is nehezebb lesz. Ha pedig a több oldalt teleragasztjuk képekkel, akkor még nehezebben kezelhetővé fog válni az egész. A megadott maximális oldalszámokt nyilván lehet még bővíteni mondjuk 15-20%-nyi plusz lappal. Ha viszont még ettől is magasabb terjedelemre lenne szükség, akkor célszerű inkább egy második kötet csinálni.
Az album lapjai
A régi, tényleg klasszikus fotóalbum lapjai jellemzően fekete kartonból készültek és ma is lehet így rendelni. Alapesetben viszont fehér vagy halvány krém színű – a borítóhoz illő –, 300 gr vastagságú kartonból szoktuk készíteni. Elsőre ez talán nem tűnik túl izginek, de ebben a témában tényleg az egyszerűség a leginkább célravezető megoldás. Természetesen ettől is el lehet térni és nagyon sokféle, anyagában színezett kartont lehet kérni helyette.

Fontos viszont arra is gondolni, hogy talán az album grafikájához jól illik, de milyen lesz, amikor majd beragasztásra kerülnek a képek. Mert ha a képek alapvető színvilága nagyon eltér, akkor valószínűleg nem fog jól mutatni. Egy ilyen natúrbarna kraft papíros album jó lehet pl. egy tengerparti vagy erdei esemény képeihez. Mivel előbbinél a homok színe, utóbbinál pedig a természetes föld színek miatt, a lapok és a képek harmóniában lesznek.
Ugyanakkor semmiképpen nem javasolnánk pl. egy T-magentás bulihoz 🙂 Ehhez már akkor inkább a fekete – vagy persze a fehér –, illetve jó lehet valamilyen semleges szürke. Hasonlóan működhet még mondjuk egy egészen sötét navyblue szerű tengerészkék, vagy bármilyen, nem túlzottan szaturált karton.

Persze egyéni ízlés alapján, világosabb lapok is kérhetők. A következő albumot, egy újrahasznosított papírcsalád, halvány zöld színváltozatából csináltuk.

A lapok színének kiválasztása egyfelől ízlés kérdése, másfelől viszont fontos azt is tudni, hogy milyen kartonok léteznek egyáltalán. E témában szerencsére óriási a mozgástér, mert manapság már tényleg nagyon nagy a választék. Igazából annyira, hogy nem is tudjuk ezt csak úgy röviden összefoglalni.
Egyedi papírválasztás
Aki szeretne némi ismeretre szert tenni a klasszikus fotóalbum lapjaihoz választható kartonok tekintetében, annak két blog bejegyzésünket érdemes elolvasni. A Milyen papírra nyomtasd az esküvői meghívót című írásban egy általánosabb összefoglalás szerepel. A Színes meghívó kartonok viszont már a fotóalbumokhoz is alkalmazható papírtokat tartalmazza, érdemes mindkettőt átfutni.
Nem kell attól megijedni, hogy mindkét cikk esküvői meghívós témakörben született. A felsorolt alapanyagok bármilyen más nyomdai termékhez, így persze fotóalbumok készítéséhez is ugyanúgy használhatók. Természetesen ez a két cikk sem tartalmaz mindent, ezért belinkelünk még néhány további galériát. Ezekben a gyakran használt karton típusok gyári papírminta könyveiről készítettünk néhány fotót.
A Gmund Colors Matt papírcsaládban közel ötven szín szerepel, közöttük néhány olyan karton is, amelyek nagyon jók volnának fotóalbumhoz. A Keaykolour és a Color Style papírcsaládok az előzőhöz nagyon hasonló paraméterekkel bíró, szintén kiváló kartonok.
Amit biztosan el lehet mondani a különböző – bármelyik – anyagában színezett kartonokról, hogy a sima fehér és krém színű alap papírokhoz képest, biztosan magasabb az áruk. Ebben viszont olyan nagy a szórás, hogy nincs értelme példákat sorolni. Ha valamelyik megtetszik, egyedi árkalkulációt készítünk majd rá.
És akkor a pókpapír
A régi klasszikus fotóalbumok elmaradhatatlan tartozéka volt a lapokat elválasztó pókpapír. Ez egy pergamen-szerű, speciális kialakítású vékony papír, amin valóban pókhálót idéző mintázat szerepel. Funkciója, hogy plusz réteget képezve, megakadályozza az egymással szemben elhelyezett fotók összeragadását.

Talán pont ez az az eleme az albumoknak, amely igazán stílusossá és „klasszikus” hangulatúvá varázsolja őket. Ugyanakkor arra is volt már példa, hogy valakinek nem tetszett, ezért nem kérte. Kötészeti értelemben nem jelent problémát, ha ezeket a lapokat nem kell befűzni az oldalak közé. Az album használhatósága szempontjából viszont tényleg problémát jelenthet.
Ezért ha valakinek csak zavarja a szépérzékét, akkor bármilyen más, vékony papírral helyettesíthető. E cikkünkben szereplő korábbi képek között, volt már egy fekete lapos, amibe fehér lapok kerültek, illetve egy kraft papíros, amibe halvány krém színű oldalak kerültek elválasztónak. Mindezeken kívül pedig, nagyon sok további színű, felületű és vastagságú papír látezik még, amelyek mind jók lehetnek erre a célra. Ha szeretnél valami egyedi megoldást, szívesen elkészítjük.
További extrák
A klasszikus fotóalbum leírásában már eddig is felsoroltunk jónéhány, szabadon választható elemet. Viszont nagyon sok további lehetőség van még, hogy minden megrendelőnk, egyedi ízlése alapján alakítsa ki magának az albumát. A teljesség igénye nélkül ezek közül is megmutatnánk néhányat.
A fenti képek között is szerepelt már néhány olyan darab, amit színes előzékkel készítettünk. Az előzék egy középen hajtott papírlap, aminek egyik oldalát a belső borítóhoz ragasztjuk, a másikat pedig a belív első lapjához. Lényegében ez is „csak” egy díszítés, ami színesebbé és izgalmasabbá teszi az albumot. Az anyagában színezett lapokhoz használható, bármelyik karton alkalmas előzéknek is, így a borító színei alapján érdemes választani. Aranyosan csillogó, elegáns bordó kartonból készítettük az Őszi virágos fotóalbum előzékét. Szintén gyöngyházfényű, bronzbarna karton került az Antiktérkép grafikás fotóalbumba.

Arany fólianyomásos grafikával díszítettük az Aranyozott babérkoszorús fotóalbum szett darabjait, ami ráadásul duplán is érdekes. Hiszen ebben a megrendelésben összesen négy albumot csináltunk, eltérő oldalszámokkal. Az arany fóliaprégeléses borító viszont már egy sokkal messzebbre mutató és számos további kérdést felvető megoldás.
Először is szükség van hozzá egy egyedi aranyozó klisére, aminek a gyártása már önmagában sem kétfillér. Azután jön maga a nyomás, aminél nem mindegy, hogy milyen méretű az album, illetve, hogy le van-e fóliázva a borító. Sőt minden ilyen rendelésnél alaposan át kell gondolnunk a technológiai sorrendet. Nevezetesen, hogy még a táblára kasírozás előtt aranyozzuk meg a borító nyomatokat ívben. Vagy már a kész táblára nyomjunk rá a gyártás legvégén, amikor már az egész album készen van.
Hasonló grafikával, de aranyozás nélkül, viszont névreszóló, egyedi borítókkal csináltuk az Egyedi borítós fotóalbum szett darabjait. Ugyanakkor egy általános megfogalmazású borítógrafika sem okoz problémát, mint az Erdeinövényes arany-motívumos fotóalbum esetében.
Nincs is értelme tovább sorolni az egyedi lehetőségeket, keress bátran ha érdekel!