Logó pályázat – Néprajzi Múzeum
A Néprajzi Múzeum által, 2020-ban kiírt logó pályázat mindenképpen különlegesség. Nagyon sokféle online és print grafikai megbízásaink, gyártástervezési és produkciós munkáink között, időnként egy kis hobbizgatásra is kell időt szakítani. Ilyenkor szoktam pl. olyan pályázatokra jelentkezni, amelyekben nagyon komoly grafikai teljesítményt és minőséget várnak el, szinte megalázóan alacsony díjazásért cserébe (és nagy valószínűséggel nem is lehet csak úgy bárkinek megnyernie). Ilyen volt a Néprajzi Múzeum új logójának és arculatának tervezésére kiírt pályázat 2020-ban, aminek valamikor október végén volt a leadási határideje. Sajnos nem nyertem ezzel a logóval 🙁 De azért szeretnénk bemutatni az általam beadott pályamunkát és akit érdekel, most már megnézheti az intézmény nyertes, új logóját is.
Logó pályázat és a Néprajzi Múzeum új arculata
Bárki, aki grafikai- és arculattervezéssel foglalkozik tudja, hogy múzeumnak, színháznak vagy bármilyen kulturális intézménynek a logóját és arculatát megtervezni, nagy megtiszteltetésnek és szakmai elismerésnek számít. Ezért sem véletlen, hogy az elmúlt mintegy tíz évben az ilyen arculati megújulásokat, valamilyen nyílt logó pályázat keretében szokták csinálni.
Az utolsó nagy botrány e témában még 2010 előtt volt, amikor Alföldi Róbert a Nemzeti Színház akkori igazgatója, pályázat kiírása nélkül bízott meg egy londoni székhelyű grafikai stúdiót a logótervezéssel. Akkor szakmai szervezetek és a közvélemény is egyaránt bírálta ezt a gyakorlatot. Sőt sok tervezőgrafikus készített és tett közzé saját logóterveket, bizonyítandó, hogy nem kell Londonig menni egy jó logóért.
Mára ezt már szerencsére meghaladtuk, kérdés ugyanakkor, hogy a végeredményt illetően vajon mennyit javult a helyzet. Mert a jogilag kifogásolhatatlan nyílt pályázatot végül eredménytelennek nyilvánították és meghívásos alapon adtak megbízást az új arculat elkészítésére. Első megközelítésben ez az eljárás számomra sajnos nem tűnik nagyon másnak, mint a korábban kritizáltak. Igaz, hogy a meghirdetett logó pályázat keretében bárkinek van lehetősége megmérettetnie magát, de ez az eljárás végülis nem vezet eredményre. Ezért ennek folytatásaként már direktben adnak megbízást. Ez így mindössze egyetlen plusz lépés, ami pont csak arra jó, hogy az illetékesek adminisztrálják magukat.
De végül a lényeg maga a logó és az új arculat, amelről a Néprajzi Múzeum honlapján részletesen is lehet olvasni. Közzétettek egy videót is.
Logó pályázat arculati elemekkel
A logó pályázat kiírásában elég sok arculati elemet, majdani online és print megjelenésekhez tervezett ötletet, tervet kértek. A kiindulási pont persze maga a logó és az arra épített kisarculat: névjegykártya, levélpapír, boríték, valamint e-mail lábléc. Kértek továbbá egy honlap tervet, valamint prezentációs templét grafikákat, valamint meghívó tervet az intézmény eseményeire és plakáttervet az aktuális kiállításokhoz.
Ezek voltak a kötelező elemek és ezeken kívül, minden pályázó szabadon készíthetett, tervezhetett bármilyen egyéb grafikát. Kitalálhatott a múzeum működéséhez kapcsolódó reklámanyagokat vagy éppen az ajándékboltban megvásárolható merchandising termékeket.
A logó pályázat kiírása tehát meglehetősen sok feladatot ad, ami már önmagában is erősen szelektálja a beérkező pályamunkák számát. Hiszen nagyon sokféle grafikai anyagot kell megtervezni, hogy egyáltalán érvényes legyen a pályamunka.
Logó és arculat booklet formátumban
A nagyon sokféle arculati anyag beadásához, külön-külön készítettem el a grafikákat és egy-egy látványtervet. Ezeket azután egy 24 oldalas, lapozható booklet formátumban összesítettem és adtam be. A lenti képekre kattintva megnézheted a teljes kiadványt.
Ahogy a bejegyzés elején írtam, részemről ez játék volt, gondolkodtam és dolgoztam egy kicsit valamivel, ami felkeltette az érdeklődésemet. Nyilván sajnálom, hogy végül nem az én pályázatom nyert, ugyanakkor nem arról van szó, hogy savanyú a szőlő. Mert minden amit leírtam de facto tény, illetve adat, kivéve az egyetlen bolddal szedett sort, ami a véleményem.
Ezen a linken megnézheted a már feltöltött logóterveinket.
És néhány kapcsolódó bejegyzésünket is elolvashatod.