Bár a dekor logó tervezésének és általában a logótervezés folyamatának megvannak az általános lépései, mégis minden egyedi megbízás egy kicsit más. Mi magunk is másképp rezonálunk a különböző témákra, de persze a megbízóink egyedi igényei is eltérően alakítják a folyamatokat. Ami viszont közös, hogy minde logótervezési megbízás során több tervet, vázlatot is készítünk. Ezek nem feltétlenül teljesértékű variációk, van, hogy egy-egy ötletet is bemutatunk. Illetve előfordul, hogy nem dolgozunk ki minden elképzelést, hanem lehetőséget hagyunk az ügyfélnek a változtatásokra, ötletelésre. A Life Is Colour dekor logó esetében is több variációt készítettünk. Azokból az ügyfél ki is választotta a neki leginkább tetsző tervet, amiből aztán további variációkat kért. Ezt a folyamtot szeretnénk most bemutatni.
A dekor logó legyen színes
Minden logótervezési briefben benne van, hogy az ügyfél milyen színekben, színkombinációkban gondolkodik. De ez volt az első olyan eset, amikor azt kérték tőlünk, hogy próbáljuk maximalizálni a színek használatát, ami elég érdekes és épp ezért izgalmas instrukció. Az egyes változatokhoz írt kommentárokból kiderülnek a további kérések, eredeti elképzelések is.
Az első logóterv picit retró
Az első tervben valósítottam meg a színes-csíkos grafikai elgondolást, amit kért a megbízó, de nem vonalkódként, hanem egy enyhén retrós hangulatú sormintát készítettem belőle.

Ezt egészítettem ki egy amerikai típusú tipográfiával: a keskenyített betűtípus egy enyhén Levi’s hangulatú, egyszerű de látványos betű. Az is szócskát egy a 60-as évek stílusában készült reklámfeliratról kölcsönöztem, ami jól ellenpontozza a két másik típus egyenes vonalait és viszonylagos szögletességét, egyúttal belevisz némi játékosságot. A harmadik betű stílusát úgy tudnám meghatározni, hogy egy moziplakát-betű, aminek az enyhén ferde végmetszései finoman, de stílusosan különböztetik meg az elsőtől.
Összességében a három betű játéka ad egy izgalmas összhatást, aminek stílusa egy korszakokon átívelő, az amerikai reklám-tipográfia hagyományait megidéző izgalmas és egyedi felirat.
Az élet színes, a dekor logó pedig változatos
A második változatban szintén a tipográfiával próbáltam játszani, aminek teljes értelmezéséhez szükséges egy tipográfiai alapvetés ismerete. A tipográfiai tervezésben használunk egy elnevezést: a betűkeverést, amely az egy egységen belüli különböző betűtípusok használatát jelöli. A klasszikus tipográfia szabályai szerint egy egységen belül mindössze egy betűtípust szabad használni, hogy elkerüljük a túlságosan tarka, ha úgy tetszik, giccses megoldásokat. A betűkeverés használatára abban az esetben van mégis „felmentés” ha az eltérő betűtípusokat kiemelések láttatásának érdekében vesszük igénybe. Ilyen esetekben is maximum két betűtípust ajánlott csak használni. De azt is csak oly módon, hogy a két típus a lehető leginkább különbözzön egymástól. Vagyis nem keverünk talpas betűt egy másikkal, kalligrafikusat hasonlóval.

Ezeket a szabályokat rúgja fel illetve értelmezi át teljesen ez a három típusból kevert felirat. Mindhárom típusa egy modern, ún. display betű, azok közül is egy-egy talpas (serif) változat. E három betű játékos elhelyezéséből áll össze ez a látványos és szokatlan layout, ami leginkább a modern női magazinok figyelemfelkeltő reklámfelirataira emlékeztet.
Az alap feliratba persze bele kellett nyúlni és a két „l” betűt úgy átrajzolni, hogy a szöveg egyenetlen betűképét kiegyenlítse. Azért, hogy a köztes negatív terek ne legyenek zavarók, illetve a teljes felületben leginkább megvalósuljon az egységes szürke folt hatás. Az így átrajzolt felirat ritmusa már megfelelő, változatos, látványos és izgalmas összhatást eredményez.
A felirat kiegészítéseként használt klasszikus díszítőmotívum pedig kiemeli a logót ebből a magazine life-os stílusból és egyfajta csajos, barbwire-os, country western-es, farmermárka stílust csinált belőle.
A színek összeállítása is a fenti világot idézi: van benne organikus föld szín, enyhén csajos púder szín és ezeket jól kiegészítő, drappos-natúr mustár szín. Összességében egy nagyon vagány, igazán eklektikus logotípia.
Pontosan milyen dekor tevékenységhez készüljön a logó?
A harmadik logó változaton rengeteget gondolkodtam és számtalan vázlatot készítettem belőle. Olyannyira, hogy végül két eltérő vázlatot is készítettem belőle, mert az alapötlet eltérő típusú megjelenítése egészen más érzetet és stílust kölcsönöz a logónak.

A kiinduló elképzelésem az volt, hogy nem akartam minden tervben a hármas betűkeverés ötletét kijátszani. Mivel az első két megoldás annyira karakteres, hogy minden további próbálkozás csak a panel variálása lett volna. Ezért azon gondolkodtam, hogy olyan feliratot tervezek, amelyben a három szó betűtípusa megegyezik és a színek illetve a kísérő motívumok használatával adok neki egyedi jelleget.
A háromféle festékfolt használata nagyon sokféle jelentéstartalmat hordoz: utal a handmade tevékenységre, a művészi attitűdre, az egyedi tervezésre, de a konkrét tevékenységre is úgymint: dekoráció, lakberendezés, kirakat berendezés, stb. Ez a logó talán egy céges interior tervezési tevékenységhez passzolna leginkább.
Art deco is not dead!
A kicsit komolyabb hangvételű, céges megrendelésekhez jobban passzoló előző változattal ellentétben, egy sokkal oldottabb és jellegében is más logótervet is készítettem. Ebben viszont ugyanúgy a három színű festékfoltok adják a grafikai motívumot, csak teljesen más tipográfiával kiegészítve.

A colors szó használata lényegében előrevetíti a Benettonra való asszociációt, aminek olyan erős a popkultúrális jelenléte és a mi generációnkba olyan mélyen beleivódott a vizuális eszköztára, hogy szinte egyértelmű a megidézése.
Ezt kihasználandó választottam egy jellegzetes betűtípust, ami egyértelműen megidézi a Colors of Benetton reklámarculatát. Közben emlékeztet egy picit a modern art decora is, amit pedig előszeretettel használnak a szépségipari márkák esetén. Épp azért, mert az előző változat kicsit olyan fiúsra sikerült, ennél inkább a nőies vonalat erősítettem és színeiben is a sminkkészletek kombinációját idéztem. Mindezek alapján szerintem ez egy nagyon vagány, csajos logó.
Végül ez lett a nyertes logóterv
Az utolsó tervnél maradtam az egyféle betű, egyszerű tipó alapvetésnél. Választottam egy nagyon egyszerű, de mégis érdekes és izgalmas betűtípust, amit nemrégiben vásároltam egy leárazás alkalmával (sajnos még így is horror áron, de nagyon tetszik).

Egy ún. színes szürke színt kevertem hozzá, aminek a lényege, hogy egy alapvetően semleges szín, de nem a fekete árnyalata, hanem a többi nymodai alapszín különböző százalékarányú keverékéből létrehozott szín. Ami szinte minden esetben másképp néz ki, annak függvényében, hogy milyen fényviszonyok között nézi az ember.
A grafika és a logó ötlet tekintetében pedig egy új koncepciót gondoltam ki: mégpedig, hogy az egyszerű tipográfiát egy kicsit szertelen, színes, dinamikus buborékos-pöttyös grafikával ellenpontozom, aminek minden eleme más színű. Sőt továbbmenntem a dologgal és azt mondtam, hogy készítsünk ebből jó sok változatot és használjunk belőle többet. Baromi izgalmas lenne, ha a névjegykártya úgy készülne, hogy mindegyiken más színű a logó. A név önmagában is magyarázza ezt a megoldást, de ettől függetlenül is egy kreatív és egyedi megoldásnak tartanám ezt. Persze nyilván nem lehet végtelen számú szinkombinációt készíteni. De lehetne csinálni valamennyit és aztán később, ha használatba veszed a logót és különböző felületeken kell majd megjelenni vele, akkor mindig lehetne olyan kombinációt készíteni, ami az adott környezetbe leginkább passzol. Így aztán tényleg egy csomó változat lenne belőle egy idő után.
De azt is el tudnám képzelni, hogy a weblapra készítünkl egy olyan scriptet, ami véletlenszerűen variálja a bubik színét. Így minden egyes oldalletöltésnél más kombinációban jönne fel a logó. Szóval elég sok lehetőséget látnék ennek a logónak a használatában. (Akkor még nem tudtuk, de később a névjegykártya tervezésénél is kreatív módon volt lehetőség alkalmazni a logót.)
Az ötlet és a logóterv elfogadása után készítettünk még néhány további verziót, amelyek aztán végül nem valósultak meg.
Legyen még több szín a dekor logó variációiban
Az „i” betűk ékezetének színezését én csak a webes animációhoz gondoltam, ha már úgyis izegnek-mozognak és színváltanak, akkor jópofa lenne, ha az ékezetek is beszállnának ebbe a játékba.

A standard logónál viszont nem tartottam jónak, csak azért csináltam meg, hogy a megbízó is lássa, szerintem túlzás és felesleges is. A felirat egységét is megbontja és a színösszeállítást is megzavarja.
Specifikus al-brand változatok
Az albrand változatoknál már egy picit trükközni kellett: a feliratba is be kellett hozni egy verzál betűs metszetet. Ez viszont izgalmassá teszi az összképet, mivel ennek a típusnak a nagybetűiben nagyon érdekes, kicsit art decoos attitűdök vannak. Valamint a buborékokat is el kellett picit mozgatni, mert a plusz sor miatt megváltozott az egyensúly. Ez csak azért fontos, mert az alap logó és az albranddel kiegészített változatok nem csereszabatosak. Tehát nem lehet csak simán ledobni erről az albrandet, mert akkor a grafika nincs a helyén.
