Több különleges technológiát is kombináltunk ennek az igazán látványos, nem mindennapi névjegykártyának tervezésekor és gyártásákor. Különösen büszkék vagyunk rá, mert külön kellett elkészíteni a nyomtatott és a lézervágott íveket, hogy azután speciális eljárással, kézzel kasíroztuk. Nagy figyelmet fordítottunk az alapanyagok kiválasztására, hogy a papírok esztétikailag és gyártásrtechhnikai szempontból is tökéletesek legyenek. A kreatív gyártási ötletet és technikát pedig az általunk tervezett logó alapján találtuk ki és hajtottuk végre. Minden elemében prémium névjegykártya három rétegben kasírozva, digitális nyomtatással és lézervágással, egyedi logó alapján – mindent leírunk róla.
Prémium névjegykártya, ha szeretnéd lenyűgözni az ügyfeleidet
Bárki, aki csináltatott már magának névjegykártyát, tudja, hogy a különböző digitális nyomdákban, nem sok opcióból lehet választani. A legtöbb esetben letudják a dolgot azzal, hogy milyen vastagságú papírra kéred, illetve, hogy egy- vagy kétoldalas legyen-e? Jobb helyeken már van lehetőség kicsit extrább alapanyagok közül válogatni. Különböző textúrájú, árnyalatú, esetleg újrahasznosított vagy gyöngyházfényű papírok állnak rendelkezésre és tényleg csak elvétve találkozni a normál nyomdai, 4 színes nyomtatás mellett digitális fehér vagy arany nyomással.
Ugyanakkor van néhány olyan kivitelező, aki elsősorban nem nyomdai nyomtatással, hanem ún. felületnemesítéssel foglalkozik. Azaz fóliaprégeléssel, dombornyomással, élaranyozással, egyéb különleges eljárásokkal „díszítik” a digitális vagy ofszet nyomatokat. Ezek általában az adott nyomda alvállakozójaként „csak” ezeket a részfeladatokat látják el. Vagyis a nyomda vállalja el a munkát, amelyből a nyomtatási részt el is végzi, a további folyamatokat pedig kiszervezi.
Még kevesebb az olyan stúdió, illetve tervező, aki nem csak a gyártási folyamatokat ismeri és képes átlátni, koordinálni, de megfelelő alapanyag ismerettel és grafikai, tipográfiai tudással is rendelkezik. Az egyik ilyen stúdió vagyunk mi. Komplex grafikai, gyártástervezési és kivitelezési feladatokat végzünk, akár egy ilyen, prémium névjegykártya esetén.
Logó motívum a prémium névjegykártya kivitelezésében
A prémium névjegykártya kivitelezésében az volt az alapötletünk, hogy a logó pöttyös / buborékos motívumát és főként annak színeit, a lehető leglátványosabban jelenítsük meg. A névjegykártya előoldalán persze szerepel a logó, színes nyomtatott változata. De az apró buborék motívumok tényleg nagyon aprók, így azok színeit és az egész logó szín összhatását szerettük volna még markánsabban megmutatni. Hiszen az egész cég erre alapszik: az élet színes. Magáról a logó tervezéséről, annak színeiről később írunk még, sőt az egész tervezési folyamatot bemutatjuk majd. De ebben a cikkben elsősorban a névjegykártya tervezéséről és készítéséről szeretnénk részletesen írni.
A gondolatindító elképzelés tehát az volt, hogy a névjegykártyán megmutassuk, hogy az élet színes. Ennek megfelelően a két alapszínből indultunk ki, fekete és fehér. A prémium névjegykártya előoldala fehér, mert erre szöveget nyomtatunk, a hátoldala pedig fekete, mert azon jól ki lehet emelni a buborék motívum változatos színeit. A feketére viszont sajnos nem lehet nyomtatni. Azaz lehet, de technológiailag, akár digitálisan, akár más nyomdai eljárással, mindenképpen bonyolult és főként költséges, illetve nehezen beilleszthető a kitalált gyártási folyamatba. Ezért a fentieket mind alaposan átgondolva, azt találtuk ki, hogy a buborék motívumot a névjegykártya teljes felületére nagyítjuk. Így már kellően látványos és technológiailag is alklmas arra, hogy lézervágással kivágjuk. Ezt a lézervágott, fekete hátoldalt terveztük a nyomtatott fehér előoldal hátuljára kasírozni, hogy ott láthatóvá váljon a logó. De szerettünk volna még néhány apró csavart belevinni ebbe az ötletbe.
Három rétegben kasírozva
Készíthettük volna úgy is, hogy a fehér előoldali réteg, azaz ív hátoldalára nyomtatjuk a színes buborékokat és akkor „csak” két réteget kellett volna összekasírozni. Viszont az elő- és hátoldali fehér és fekete kartonokat úgy választottuk ki, hogy kifejezetten matt felületet adjanak. De a kivágott buborékokban a fekete hátoldaltól karakteresen eltérő, fényes papírfelületet szerettünk volna. Hogy ne csak a különböző papírrétegek, hanem azok eltérő felülete is jól látszódjon. Ezért egy aranyosan csillogó fellületű, gyöngyházfényű papírra nyomtattuk a színes buborékokat és harmadik rétegként a két másik közé ragasztottuk.
Ezt a harmadik réteget viszont kifejezetten vékony papírból képzeltük el. Részben azért, hogy ne rontsuk az elő-hát / fekete-fehér koncepciót. Részben pedig azért, hogy ez a középső réteg rejtve maradjon, oldalról ne lehessen látni, ezzel némi fejtörést okozva annak aki megnézi, hogy vajon mitől csilloghatnak a színes pöttyök. Végezetül az is szempont volt, hogy a kétszer 300 gr-os elő-hát névjegy ne kapjon még egy harmadik, szintén vastag réteget és ne váljon ezáltal túl vastaggá.
Mitől prémium a kasírozott névjegykártya?
A hagyományos nyomdai kivitelezésben ezt az eljárást csak speciális nyomdatermékek esetében szokták alkalmazni. Megvannak a technológiai szabályai és követelményei, amelyek korlátozzák is a felhasználási lehetőségeket. A legtöbb esetben a kasírozás azt jelenti, hogy egy vékonyabb nyomtatott ívet ragasztanak egy vastagabb hordozóra, hogy a kész termék megfelelő vastagságot kapjon. Ezt olyan normál kötészeti ragasztóval végzik, ami megfelel erre a célra. Pl. egy keménytáblás könyvborító esetében a borítót vékony, 120-140 gr-os papírra nyomtatják, majd vastag kartonlemezre kasírozzák. Ha ugyanezt az eljárást és ragasztót használjuk egy ilyen névjegy esetében is, a végeredmény katasztrofális lesz.
A vizesbázisú ragasztó beszívódik a papír rostjaiba, így a papír nedvességtartalma megnő. A különböző környzetei hatásokra – hőmérséklet, páratartalom, stb. – ez folyamatosan reagál. Így a névjegy minden nap más irányba fog megvetemedni, mert a ragasztó ide-oda húzgálja majd a papírt. Ezért mi speciális ragasztó spray-t használunk az ilyen kasírozáshoz. Ez nem csak különösen erős, de a fenti problémák sem fognak jelentkezni. Több tízezer ívet kasíroztunk már össze, így óriási tapasztalattal rendelkezünk a különböző papírok ragaszthatóságát illetően is.
Ebben a konkrét esetben pedig még rátettünk egy lapáttal, hiszen három réteget kellett kasírozni, amiből ráadásul a fekete lézervágott volt, illetve a középső, buborékos felületnek látszódnia kellett ezeken keresztül. Ebből kifolyólag első lépésben a fehér előoldal hátoldalára kasíroztuk a vékony, buborékos réteget – ez egy passzerállítás és kasírozási művelet. Majd második lépésként a lézevágott fekete hátoldalt kellett lefújni ragasztó spray-vel és azt illeszteni a már egyben lévő dupla rétegre – ez a második passzerálás és ragasztási művelet.
Nagyjából ez az, amit nem sok nyomda tud vagy akar bevállani, illetve kevés dizájner képes elképzelni, megtervezni, lebonyolítani
Pedig a különböző papírok kasírozásával, a kivitelezés szempontjából is különleges lesz a névjegy és esztétikailag is nagyon extrává válik általa. Ha szeretnéd egy igazán különleges, prémium névjegykártyával lenyűgözni az ügyfeleidet, keress minket bátran!
Ha szeretnél még további példákat látni ezzel a több különböző papírból kasírozott kivitelezéssel, akkor olvasd el egy másik, részben szintén névjegykártyáról szóló írásunkat.
Három felület, három papír
Ha ilyen „image” jellegű prémium névjegykártya készítésében gondolkodsz, akkor érdemes a megszokottól eltérő papírokat választani. Ma már szerencsére elég nagy választékban lehet beszerezni különleges, sőt kifejezetten „tematikus” papírokat. Biztosan tudunk segíteni a céged profiljához, a grafikai arculat jellegéhez és a magadról kialakítani kívánt képhez megfelelő papír kiválasztásában és beszerzésében.
Nem csak azért, mert kapcsolatban vagyunk az összes hazai papírkereskedővel. És nem is csak azért, mert naprakészen ismerjük ezek szinte teljes kínálatát. Hanem főként azért mert óriási tapasztalattal rendelkezünk a különböző papírféleségek felhasználási lehetőségeiről. Több mint 20 éves működésünk során elképesztően sokféle papírral volt már szerencsénk dolgozni. Nem csak megrendeléseink során, hanem saját kutatás-fejlesztési projektjeink keretében is sokat foglalkozunk a témával.
És nem csak magával a papír alapanyaggal, hanem azok különböző felhasználási lehetőségeivel. Vékonyabb papírokból készítünk borítékokat, nyomtatással, aranyozva nagyon sokféle színben. A normál karton vastagságú papírok felhasználási lehetőségei szinte végtelenek. Esküvői meghívós divíziónkban nem csak elképesztő változatosságban használjuk ezeket a papírokat, hanem rengeteg fotót is készítünk és a tapasztalataink alapján cikkeket publikálunk a blogunkban, hogy segítsük a választást.
https://webshop.pimpernel.hu/milyen-papirra-nyomtasd-az-eskuvoi-meghivot-kulonleges-meghivo-papirok
https://webshop.pimpernel.hu/szines-meghivo-kartonok-mibol-keszitsd-a-meghivod
És akkor a lézervágás
Írtunk már a papírválasztásról és a kasírozásról, e prémium névjegykártya kapcsán. Most szeretnénk említést tenni a lézervágott hátoldalról is, ami szintén nem egy megszokott eljárás. Mert a hagyományos nyomdai gyártásban, az ilyen jellgű kivágásokat ún. stancolással szokták készíteni. A stancolásról egy másik, egyedi formára vágott mappáról szóló bejegyzésünkben olvashatsz részletesebben.
A hagyományos stancolás viszont nem alkalmas ilyen apró részletek – buborékok – kivágására. Különösen akkor nem, ha azt a kasírozás miatt ívben, illetve relatíve alacsony példányszámban kell elkészíteni. Nem csak technológiai és anyagismereti megfontolásokat veszünk figyelembe tehát egy ilyen nyomdatermék tervezésekor. Hanem azt is szem előtt tartjuk, hogy az elképzelt kivitelezés milyen áron készíthető el, illetve hogyan optimalizálható.
Ebben az esetben drága stancszerszámmal és magas fajlagos költségekkel kellett volna számolni. És bár létezik alternatívája, több különböző digitális vágás, a már említett szempontok alapján, mégis a lézervágás mutatkozott végül a legjobb megoldásnak. De minthogy a lézervágás alapvetően nem nyomdaipari technológia, így szinte egyáltalán nem lehet olyan nyomdát találni, ahol egy helyen el tudják végezni mindhárom technológiai lépést.
Itt jövünk a képbe megint mi. Mert a tervezés és nyomtatás után egy másik gyártóval csináltattuk meg a lézervágott íveket. Amiket végül mi magunk kasíroztunk össze, a már leírt módon. Így nem csak a tervezést és a gyártás megszervezését végeztük, hanem a gyártás egyik leginkább kritikus lépését is mi magunk végeztük el.
Prémium névjegykártya készítés – nem épp a megszokott módon
A névjegykártya tervezését, nyomtatását és teljes kivitelezését, komplex elképzelések mentén dolgoztuk ki. A különböző céges névjegykártyák nyomtatásánál általában nem szoktak túl nagy figyelmet fordítani a kivitelezés paramétereire. Mi azonban nem csak a tipográfiai- és grafikai tervezés során, de a nyomtatás és kivitelezés területén is egy részletorientált szemléletet vallunk. Nem elégszünk meg azzal, hogy az arculat szerinti névjegy grafikát egy 300 gr-os műnyomóra nyomtassuk, hogy ne legyen túl drága.
Látásmódunk szerint, minden grafika terv, amit nem kizárólag on-line megjelenésre terveztek, előbb-utóbb kilép a síkból. Azaz olyan három dimenziós, térbeli objektummá változik, ami perspektívába kerül, tapintható, közelebb hozható és megfordítható. A névjegykártya sem csupán egy papírfecni, amin rajta van az illető neve és telefonszáma, hanem egy olyan matéria, amely képes az írottnál komplexebb, több szintű kommunikációra és információ átadásra, mi több, érzelmek kiváltására és új ötletek indukálására.
E filozófia szellemében nagyon sokat foglalkozunk a kivitelezés lehetőségeivel. Szeretünk új technológiákat kipróbálni, kísérlezetni, a határokat feszegetni és olyan egyedi megoldásokat fejleszteni, amelyekkel mások nem próbálkoznak. Ezt a névjegykártyát is így terveztük meg és készítettük el, keress minket, ha szeretnél hasonlót!
Ha szeretnél látni egy igazán különleges, két rétegben kasírozott névjegyet, akkor olvasd el a következő bejegyzést!