Esküvői meghívós termékkatalógus különböző formátumokban
Ez a két esküvői meghívós termékkatalógus egy rendrakás során került elő a közelmúltban és úgy gondoltuk, hogy érdemes róla egy bejegyzést írni. A képeken látszódik, hogy a katalógusok itt-ott már kicsit kopottak, mivel elég sokat használtuk őket. Esküvői meghívós brandünk a Pimpernel működésében alkalmaztuk azt a gyakorlatot, hogy minden évben készítettünk egy termékkatalógust, az aktuális évi kollekció darabjairól.
Ezt a katalógust vittük magunkkal kiállításokra és rendezvényekre, illetve használtuk a személyes találkozók alkalmával. Tartalmilag egy kivonatolt változata volt, az egyes termékekről, a honlapunkra feltöltött leírásainak. Tartalmazta a különböző technikai részleteket és kereskedelmi információkat, rendelési kódokat, stb. Valamint jellemzően egy-egy fotót. Összességében minden olyan tudnivalót, ami az adott termékkel kapcsolatban releváns.

Hiszen egy termékkatalógus lényege, hogy az adott termékeket a lehető legjobban bemutassa. Az viszont, hogy egy konkrét termék esetében pontosan mi a legjobb bemutatási mód, már nem kizárólag grafikai tervezési kérdés. Sokkal inkább tartalmi, szerkesztői feladat, ugyanakkor nem árt, ha a termékkatalógus tervezője is tájékozódik a témában.
Valójában egy termékkatalógus grafikai tervezése során, az első és legfontosabb lépés, hogy aki tervezi a katalógust, az minél jobban megismerje a szóbanforgó termékeket. Legalábbis azokat az információkat, amelyek a termék bemutatásával és/vagy értékesítésével kapcsolatban fontosak. Nem kizárólag szöveges információkról és technikai adatokról van szó, hanem adott esetben pl. képekről, ábrákról is, hogy ha azok tudják érthetőbben átadni az ismeretanyagot.
Ezután a következő lépés, hogy megtervezzük azt a formátumot, oldalstruktúrát, tördelést, képelhelyezést, stb., amivel ezt a tartalmat jól átlátható formában tudjuk majd közölni. Mindezt lehetőleg olyan grafikai és tipográfiai megoldások alkalmazásával, amely rendszer kellően rugalmasan alakítható. Ezt a témát szeretnénk egy picit bővebben elmesélni.
Egy jó termékkatalógus a tartalom összeállításával kezdődik
E két esküvői meghívós termékkatalógus esetében mondjuk elég könnyű dolgunk volt. Hiszen a termékeket is mi magunk terveztük és gyártottuk, illetve a szövegeket is házon belül írtuk meg és a fotókat is magunk készítettük. Sok más témában, a megrendelésre készített katalógusok esetében ez nyilván nem így van. Pont ezért olyan szembetűnő a különbség és képződik meg az a tapasztalat, amit mindenkinek érdemes tudni, ha termékkatalógust szeretne csináltatni.

Akkor lesz jó a termékkatalógus grafikai terve és akkor fog jól haladni a tördelés, ha a tartalom maradéktalanul össze van állítva. Ez pedig minden esetben a megrendelő feladata, hiszen ő ismeri a termékeit, rendelkezik a szükséges szöveges és képanyagokkal. Ezeket a kép- és szövegfájlokat úgy kell összegyűjteni és rendszerezni, hogy a tördelés során minden egyértelmű és pontos legyen.
Mert ha így van, akkor a tervező jó tempóban, de főként precízen és pontosan fogja tudni összeállítani a kiadványt. Így pedig vélhetően a tördelés utáni javítások és módosítások sem lesznek túl nagy számban. Ha viszont a tartalom nincs jól összeállítva, akkor a tervező óhatatlanul nem megfelelő oldalakat fog majd csinálni. Ha pedig az oldalak úgy kerülnek összeállításra, hogy abból hiányoznak szövegek és/vagy bármilyen keveredés van, akkor sokkal több utólagos javításra lesz szükség.
Jó munkához idő kell… és megfelelő alapanyag
Azért szeretnénk ezt erősen kihangsúlyozni, mert nem csak az esküvői meghívós termékkatalógus, hanem sok más kiadvány esetében is tapasztalunk hasonlót. Az ügyfél nagyon izgul már, szeretné elkezdeni a munkát, megnézni az első oldalpárokat, hogy milyen lesz majd az adott kiadvány. Amit mi persze megértünk, annál inkább szeretnénk segíteni ügyfeleinknek, hogy minden ilyen zsákutcát elkerüljön.
A nagy kapkodásban azonban a fentiek szerint nem elég precízen állítja össze a tartalmat. Emiatt pedig félő, hogy már a terv sem lesz tökéletes és így később a tördelés is egy nem megfelelő elképzelés alapján indul majd el.
Érdemes inkább az elején több időt szánni a tartalmi tervezésre, megnézni akár több terméket/termékcsoportot is, hogy látni lehessen az egyes specifikumokat. Mert minél többféle tartalom típus alapján történik a tervezés, annál differenciáltabb lesz a grafikai rendszer. Ha a tervezést ilyen módon jól elő lehet készíteni, akkor tényleg már csak a grafikuson fog múlni, hogy minden szempontból megfelelő szisztémát dolgozzon ki.

Érdemes megnézni néhány kapcsolódó kiadványt a korábbi munkáinkból, amelyek alapvetően mások, de mégis érthetőbbé teszik ezt a kérdéskört.
Különböző típusú kiadványok
Minden kiadvány esetén alapvető kérdés, hogy milyen formátumban / platformon fog megjelenni – az esküvői meghívós termékkatalógus hagyományos, nyomtatott formátumban. Épp ezért lehet érdekes összehasonlítás ez a Digitális lookbook ami viszont kizárólag on-line formátumban készült.
Az on-line és print kiadványok közötti különbség egy (több) külön cikket is megérne, ezért ebbe most inkább ne menjünk bele. A lookbook viszont, mint lehetséges formátum / tartalmi megoldás, nagyon is érdekes összevetés a klasszikus termékkatalógussal szemben.

Ebben az esetben alapvető különbség, hogy nem is termékekről, hanem egy szolgáltatásról, illetve szolgáltatás csoportről van szó. Amely esetben sokkal inkább a fotók képesek átadni azt az információt és hangulatot, amire szükség van, hogy a potenciális vevő dönteni tudjon – vagyis, hogy az adott szolgáltatást érékesíteni lehessen.
Ezzel szemben teljesen más tartalmi elképzelés mentén készült a Dermart beauty brosúra, ami bár szintén szolgáltatás, mégis sokkal fontosabb a szöveges leírás. Ez ugyanis egy olyan – alapvetően edukatív – tartalmi megközelítést alkalmaz, amely ismeretterjesztő szándékkal és terminológiában mutatja be a teljes tevékenységi egyes szolgáltatásait. A fotók pedig sokkal inkább illasztrarív jelleggel jelennek meg és valójában nem is az adott szolgáltatást szemléltetik.
Fotóműhely logósorozat és brosúra című bejegyzésünkben, alapvetően a logókat szerettük volna bemutatni. Néhány mondatban viszont bemutattuk az említett brossúrát is. Ez is egyfajta leírása az adott szolgáltatásoknak, viszont ott alapvetően a szolgáltatási csomagok tartalmának a felsorolása van a középpontban, valamint a hozzá tartozó árak. A fotók pedig kifejezetten a szolgáltatás minőségének és milyenségének a bemutatására szolgálnak, így kiemelt jelentőségűek.
Mindezeket csak azért szerettük volna bemutatni, hogy könnyen össze lehessen hasonlítani a különbségeket. Hiszen mindegyik kiadvány aszerint lett megtervezve, hogy az adott szolgáltatás esetében, mi az a tartalom típus, amivel a leghatékonyabban lehet bemutatni / értékesíteni azt.
Tartalom és esztétika
Itt pedig már vissza is kanyarodunk az esküvői meghívós termékkatalógus kapcsán felvetett eredeti gondolatkörhöz. Miszerint a legfontosabb a tartalom összeállítása. Hiszen a tervező, abból az alapanyagból fog építkezni, amit az ügyfél átad neki. Ha megfelelő mennyiségű, tartalmú és minőségű content áll rendelkezésre, akkor a grafikusnak könnyű dolga van.

Magyarán akkor lesz látványos a kiadvány, ha tartalmilag megkülönböztethető egységek létrehozását igényli az adott információ halmaz. Persze nem csak úgy magától, hanem a grafikai tervezéstől, magától a grafikustól válik majd azzá. A kiinduló pont viszont minden esetben az, hogy megfelelő tartalom álljon rendelkezésre.
Mielőtt kezdene unalmassá válni, hogy ezt a gondolatot ismételgetjük 🙂 inkább be is fejezzük. És mégegyszer röviden elmondjuk a lépéseket. Az első a tartalom pontos összeállítása, aminek nem is kell elsőre a teljes anyagnak lennie. A tervezés elkezdéséhez elegendő akár egy fejezet / termékcsoport is, hogy egyáltalán legyen egy kiindulási alap.
Azután viszont már muszáj megnézni a kiadvány egy vagy több más részét is, hogy láthatóvá válljon, mennyire egységes illetve differenciált tartalomra lesz szükség. Ezalapján lehet a terveket kellően variálhatóvá tenni, hogy minél kevésbé okozzanak problémát az esetleges további különbségek. Hiszen ez még mindig a tartalom összeállításának a fázisa. Lehet csináltatni fotókat, ábrákat, diagramokat, infógrafikákat, lényegében bármit, ha kiderül, hogy arra van szükség.
Így azután az összeállított anyaggal a grafikus már könnyen, gyorsan, hatékonyan és persze jó tempóban fog tudni haladni. Amikor pedig küldi vissza ellenőrzésre az adott fejezeteket, akkor minden valószínűség szerint, a megrendelő elképzelései alapján fog kinézni. Így pedig nem vagy csak minimális mértékben lesz szükség utólagos javításokra.