Egy jól megtervezett és jó minőségben kivitelezett névjegykártya sokat érhet, egy aranyozott névjegy két rétegben kasírozva pedig még annál is többet. Aki komolyan veszi magát és azt szeretné, hogy őt is komolyan vegyék, annak el kell felejteni azokat a tucat névjegyeket, amelyeket bármelyik sarki másolószalonban elkészítenek aznap délutánra, jó áron. Mi nem is foglalkozunk ezzel a kategóriával, csak prémium minőségű névjegyeket tervezünk és készítünk. Amelyeknél van lehetőség különleges papírokat használni és eljárásokat alkalmazni. Ez az aranyozott névjegy két rétegben kasírozva készült, különleges gyöngyházfényű papírokból.
Aranyozott névjegy két rétegben kasírozva – egy szín fekete szöveg nyomtatással
A digitális nyomtatás legfőbb ereje abban rejlik, hogy az egyébként magas költségű és hosszú átfutási idejű színes (ofszet) nyomtatás helyett, kis példányszámban és nagyon rövid idő alatt is lehet, minőségi színes nyomdatermékeket készíteni. Mert a legtöbb, illetve leggyakrabban készített nyomatok – szórólapok, kiadványok, névjegyek – esetében, szinte mindenki színes nyomtatásban gondolkodik. Ezzel szemben mi tervezői és gyártói szempontból is az egy szín fekete nyomtatást preferáljuk, mi több hiszünk annak egyedülálló különlegességében.
Anélkül, hogy nagyon belemélyednénk a nyomdatörténet korszakaiba, fejlődésébe és vívmányaiba, röviden össze lehet foglalni az alaptézist. A legegyszerűbb és egyben a legesszenciálisabb nyomdai kivitelezés, az egy színnel – általában feketével – történő nyomtatás. Erre az egyszerűségre bizonyos tekintetben azért is volt szükség, mert technológiailag sokszor / sokáig csak így volt megvalósítható. De hasonlóan fontos szempont a költséghatékonyság is, mert az egy szín fekete nyomat mindig olcsóbb, mint a színes.
Megint más nyomtatványoknál pedig magától értetődő és épp ezért is indokolt, mint pl. könyvek esetében. Mert a nagy terjedelmű szöveges kiadványok elképesztően drágák lennének színes nyomtatással és még csak értelme sem lenne. Mert az egyik legfontosabb nyomdai alapszabály, hogy ha csak szöveget akarsz nyomtatni, akkor arra a fekete a legalkalmasabb.
És ezen a névjegykártyán csak szöveg van – bár ezt a szabályt nemem kell véresen komolyan venni – de amúgy sem volt szükség színekre.
Színek, nyomtatás, stílus és tartalom
Az egy szín fekete nyomtatással kapcsolatos rajongásunk persze csak egy szempont és bármennyire is szeretjük, azért nem ír felül mindent. Nyilván számos olyan téma / eset lehet, ahol a fekete nyomtatás egyáltalán szóba sem jöhet. A példa kevdéért nézzétek meg egy másik bejegyzésünket a Life Is Colour névjegykártyáról, ahol ez nyilván nem is lehet opció.
Ennek a névjegynek az esetében viszont még maga a téma is indokolttá tette az egy szín fekete nyomtatást. Hiszen a Magistero főleg esküvői fotózással foglalkozik, így az esküvők két alapszíne, a fehér és a fekete – a menyasszony és a vőlegény – 100%-ban belepasszol a stílóba. Így az egy szín feketével való nyomtatás nem csak letisztult, jó értelemben vett minimalista, modern és vagány, de tartalmilag is tűpontosan illeszkedik.
Ennek ellenére mi mégis csavartunk még egyet a dolgon, mert több megoldásban is belevittünk még egy harmadik, kiegészítő színt, mégpedig az aranyat.
Aranyozott logó a névjegykártya mindkét oldalán
Az aranyozással, illetve fóliaprégeléssel kapcsolatban, több cikkünkben is írtunk már részletesen. De az egyik legfontosabb tudnivaló, amit nem lehet elégszer leírni, hogy az aranyozás, bármilyen nyomdaterméket, egy egészen más szintre emel. A csillogó felület olyan karakteresen elválik minden más nyomtatott felülettől, hogy azonnal odavonzza a tekintetet.
Egy textúrált felületű papíron a fóliaprégelés lényegében „kivasalja” az alapanyag egyenetlenségeit. Így a papír különleges felülete is még erősebben mutatkozhat meg, a tükörsima aranyozott részek mellett. Ha pedig az aranyozás nem egy különálló objektum – mint amilyen itt most a logó –, hanem a grafika szerves része. Akkor pedig még ütősebb a hatás, mert nem „csak” az aranyozás miatt lesz izgalmas, hanem a grafikával, tipográfiával és az alapanyaggal együtt, komplex és egyedülálló szinergiát hoznak majd létre.
Ennél a névjegynél két dobásunk is volt, hogy az aranyozott logót megmutassuk. A névjegykártya nyomtatott előoldalán egyértelmű volt, mert fekete szöveg nyomtatással szerepel mellette a logó kiegészítése a wedding photography. A hátoldalon viszont csak a Magistero felirat jelenik meg arany fóliaprégeléssel, lényegében díszítésként. Így a hármas színkombináció mellett, egy fekete-arany színpár is kialakul.
Egy másik munkánk esetében szintén ezt a fekete-fehér és arany színkombót alkalmaztuk. De egészen másként mint ennél az aranyozott névjegynél, ezért érdemes ezt a bejegyzést is elolvasni.
Aranyozott névjegy két rétegben kasírozva – aranyosan csillogó felületű papírokból
Digitális nyomtatási technológia esetén – számos előnye mellett – az egyik hátránya, hogy nem lehet igazán vastag alapanyagokra nyomtatni vele. Pár éve még a 300-350 gr volt a maximum érték, de a legújabb gépek már 400 gr körüli kartonokat is képesek megnyomtatni. Bár nem csak a gr súlytól függ, hanem attól is, hogy az adott alapanyag mennyire puha illetve kemény. Például a kifejezetten merev jellegű kraft kartonokat jellemzően nem viszik el a digit gépek. Továbbá az is kérdés, hogy egy- vagy kétoldalas nyomtatásról van-e szó. Ha ugyanis kétoldalas a nyomtatás, akkor nem csak az ívek behúzása, hanem azok megfordítása is gondot okozhat. Sok esetben az előoldal megnyomtatása után, az ívfordító egységnél akad el a papír.
A lényeg, hogy ha a normál kartonoknál vastagabb, erősebb, masszívabb kártyát szeretnél, akkor azt csak több rétegben történő kasírozással lehet kivitelezni. A kasírozás ezesetben azt jelenti, hogy összeragasztjuk az íveket, így dupla vastagságot elérve. A kasírozás csínját-binját, miértjeit és további lehetőségeit részletesebben is leírtuk egy máik munkánknál. Egy szintén két rétegebn kasírozott névjegynél sok érdekes tudnivalót osztottunk meg:
Két réteg az aranyozás miatt
A két rétegben történő kasírozást viszont nem csak az extra vastagság elérése érdekében alkalmaztuk ennél a névjegynél. Mivel a kártya mindkét oldalát aranyozással készítettük, így a dupla vastagságra mindenképpen szükség volt. Az aranyozás során ugyan szépen be lehet állítani a nyomáserőt, sőt valójában nem is igazán szakszerű, ha az aranyozás túl erős. Értsd: egy karton vastagságú alapanyag esetében nem szabad olyan erősen prégelni, hogy az átrajzolja a mintát a túloldalra. Ugyanakkor az a helyzet, hogy megfelelően vastag alapanyag esetében, a nagy nyomáserővel történő prégelt felület, kap egy extra domboros hatást. Ez ugyan nem olyan erős / mély, mint egy valódi dombornyomás, de ha az ujjunkkal végigsimítjuk, akkor tökéletesen érezhető, sőt megfelelő fényben, szabadszemmel is jól látható.
Ebben az esetben tehát, a két rétegben történő kasírozás azért is remek megoldás volt, mert így mindkét oldalon kellő nyomáserővel lehetett prégelni ahhoz, hogy ez a domboros effektus is megmutatkozzon.
Két réteg az esztétika miatt
De nem csak az aranyozás miatt, hanem a két eltérő színű papír miatt is izgalmas a két rétegű kasírozás. Mindkét papírt a Curious Metallics gyöngyházfényű papírcsaládból választottuk. Az előoldal az Ice Gold szín, ami lényegében fehér. Különlegesége viszont, hogy a megfelelő fénytörésben aranyosan csillogóvá válik a felülete. Nehéz ezt a hatást szavakba önteni, sőt még megfotózni sem könnyű. De a két egymást követő képen egész jól látszódik az aranyos megcsillanás.
Az igazi extrát viszont azzal tudtuk belevinni ebbe a névjegybe, hogy a fekete hátoldal is hasonlóan viselkedik. Az alapvetően fekete színű Chocolate papír, szemből tényleg feketének látszik. De a speciális, aranyosan csillogó felület ezen is rajta van, így a megfelelő fényviszonyok között, ez is aranyosan fényleni kezd.
Aranyozott névjegy két rétegben kasírozva – még néhány gondolat a papírokról
Ha ilyen „image” jellegű névjegykártyában gondolkodsz, akkor érdemes a megszokottól eltérő, nem szokványos papírokat választani. Ma már szerencsére elég nagy választékban lehet beszerezni különleges, sőt kifejezetten „tematikus” papírokat. Biztosan tudunk segíteni a céged profiljához, a grafikai arculat jellegéhez és a magadról kialakítani kívánt képhez megfelelő papír kiválasztásában és beszerzésében.
Kapcsolatban vagyunk az összes hazai papírkereskedővel és naprakészen ismerjük ezek szinte teljes kínálatát. Továbbá óriási tapasztalattal rendelkezünk a különböző papírféleségek felhasználási lehetőségeiről. Több mint 20 éves működésünk során elképesztően sokféle papírral volt már szerencsénk dolgozni. Nem csak megrendeléseink során, hanem saját kutatás-fejlesztési projektjeink keretében is sokat foglalkozunk a témával.
És nem csak magával a papír alapanyaggal, hanem azok különböző felhasználási lehetőségeivel. Vékonyabb papírokból készítünk borítékokat, nyomtatással, aranyozva nagyon sokféle színben. A normál karton vastagságú papírok felhasználási lehetőségei szinte végtelenek. Esküvői meghívós divíziónkban nem csak elképesztő változatosságban használjuk ezeket a papírokat, hanem rengeteg fotót is készítünk és a tapasztalataink alapján cikkeket publikálunk a blogunkban, hogy segítsük a választást.
https://webshop.pimpernel.hu/milyen-papirra-nyomtasd-az-eskuvoi-meghivot-kulonleges-meghivo-papirok/
https://webshop.pimpernel.hu/szines-meghivo-kartonok-mibol-keszitsd-a-meghivod/
Ha szeretnél látni egy igazán különleges, két rétegben kasírozott névjegyet, akkor olvasd el a következő bejegyzést!