Két rétegben kasírozott arany logós névjegykártya amihez különleges felületű, prémium minőségű papírokat használtunk. Egy szín fekete szöveg nyomtatással, arany fóliaprégeléssel díszítve készítettük.
Arany logós névjegykártya két extra prémium papírból elkészítve
Az arany logós névjegykártya készítéséhez két igazán különleges papírt választottunk. Az ilyen különleges kreatív papírok esetében a legtöbbször a jellegzetes felületi struktúra adja az adott papír egyedi karakterét. Ebben az esetben viszont olyan papírokat választottunk, amelyeknek nem a látható, hanem a tapintható felület adja a különlegességét.
Soft touch – puha tapintású prémium papír
A digitális nyomtatással készített előoldalt a korábban Soft touch, mostanra már csak simán Touch névvel jelzett prémium kartonból készítettük. E papír különlegessége, hogy felülete egészen bársonyos tapintású. A gyári leírás így fogalmaz: olyan érzetet ad, mint ha egy őszibarackot simítanánk. De volt már aki camambert tapintásúnak illetve velúrosnak nevezte. Mindegyik hivatkozás megfelelő, mert egy egészen egyedi és különleges hatása van, amit nem is lehet ezeknél pontosabban leírni.
Sokat foglalkozunk a hazánkban elérhető különleges papírok megismerésével és alkalmazási lehetőségeivel. E papírral kapcsolatban is számos tapasztalatra tettünk már szert. Az egyik legfontosabb, hogy pont ez a különleges felület – bár igazán exkluzív – sajnos nehézségeket is rejt magában. Mivel a kartonnak csak az egyik oldalát készítik ezzel a különleges felülettel, a hátoldala nyilván nem ilyen. Ebből kifolyólag van egy más papíroknál egyáltalán nem tapasztalt „tapadása”.
Lényegében arról van szó, hogy az ívek bizonyos mértékben összeragadnak. Emiatt egyes nyomdagépek papírtovábbító egységei – bizonyos esetekben – két ívet is behúzhatnak egyszerre. Ettől persze a gép rögtön elakad, rosszabb esetben teljesen begyűri és tönkre is teszi a papírt. Az egyik megoldása ennek a problémának, hogy az automata adagolású tálcák helyett, manuálisan kell „etetni” a nyomdagépet. Ez viszont jelentősen lassítja a nyomtatási folyamatot, sőt méginkább, ha a hátoldalra is nyomtatni szeretnénk.
Arról nem is beszélve, hogy nem minden nyomdában van olyan együttműködési szándék, amibe belefér, hogy a kézi adagolással múlassák az időt. Így a másik kézenfekvő lehetőség az volt, hogy több különböző nyomdagépet is kipróbáltunk. Szerencsénkre sikerült megtalálni azt, ahol ez a probléma minimalizálható. Értsd: a nyomtatási folyamat még nagyobb mennyiség esetében is probléma nélkül elvégezhető.
Matter – szemcsézett felületű, krumpli színekből összeállított papírkülönlegesség
A gyártási ötletünk – a nyomtatásban rejlő extra a digitális anyagokkal szemben –, hogy egyszerre több érzékszervre is hatnak. Azért választottuk az arany logós névjegykártya készítéséhez ezt a puha felületű papírt, hogy ellenpontozhassuk egy kifejezetten durva tapintású hátoldali réteggel. A Matter szemcsézett felületű prémium karton tapintása olyan, mint ha egy finomabb csiszolópapírt érintenénk meg. Vagy durva betonfelületen húznánk végig a kezünket. Ránézésre ugyanakkor ez a felület egyáltalán nem látható.
További különlegessége, hogy mindössze hat színben létezik, amelyeket a világ különböző területeiről származó, különleges burgonyafajták ihlettek. E névjegyhez az ibizenca sand, enyhén drappos, homokszínű változatot választottuk. Így nem csak tapintásában hanem színében is eltér az előoldaltól. A két rétegben való kasírozás ezért méginkább látványos, mert az eleje és a hátoldala különböző.
Az már csak egy extra érdekesség, hogy pont a mostani bejegyzés okán szervezett fotózáskor vettük észre először a papír felületi struktúráját. Bár normál fényviszonyok között alapvetően simának látszódik, valójában nagyon is karakteres rajzolattal bír. De ez a felületi egyenetlenség csak erős, oldalról érkező, ún. surlófényben tűnik elő.
A kétféle papír eltérő jegyei, a színe, tapintása, felülete, struktúrája, mind-mind együttesen teszik igazán különlegessé ezt az arany logós névjegykártya ötletet. És még nem is beszéltünk a tipográfiáról és az aranyozott logóról – mindjárt arra is sor kerül. Ha érdekelnek az általunk használt papírkülönlegességek, több cikket is találtok esküvői brandünk honlapján. Milyen papírra nyomtasd az esküvői meghívót? című bejegyzésünkben rengeteg papírt bemutatunk. A Színes meghívó kartonokról szóló cikkünkben pedig további papírtípusokat mutatunk be. Mindkét bejegyzést rengeteg fotóval és videóval illusztrálva készítettük, valamint számos gyakorlati tapasztalatot is megosztunk róluk.
Korábban a logót is mi terveztük
Az arany logós névjegykártya a Miracoloso Event rendezvényszervező cég részére készült korábban. Központi elemét képezi a logó, amelynek tervezési folyamatáról korábban írtunk már egy bejegyzést, ide kattintva elolvashatod. Továbbá terveztünk és gyártottunk egy aranyozott, stancolt Céges mappát is, amiről szintén olvashatsz egy cikket.
Arany logós névjegykártya – mindkét oldalán prégelve
Az arany logós névjegykártya esetében nem a teljes logót prégeltük, ellentétben a már említett aranyozott mappával. Mivel az eredeti logó is két színnel, illetve két jól elkülöníthető elemmel készült, szerettük volna ezt a hatást visszaadni. A logó szöveges részét ezért egy szín fekete digitális nyomtatással készítettük. Csakúgy mint a névjegy többi részét, vagyis a neveket, titulusokat és elérhetőségeket.
Az arany fóliás kiemelést csak a logó grafikus szegmensében alkalmaztuk, így a kártya előoldala még változatosabb összképet mutat. Ezt a motívumot viszont díszítésként a névjegy hátoldalára is ráprégeltük. Funkciója ugyan nincsen, de talán még kidolgozottabb, átgondoltabb hatást nyújt. Másfelől plusz funkciót kap a két rétegben való kasírozás, mert így lehetővé válik, hogy átnyomódás nélkül prégelhessünk mindkét oldalra.
A fóliaprégelés folyamán a nyomáserő beállításával változtatható, hogy milyen intenzitással jelenjen meg a dombor hatású benyomódás. Minél nagyobb erővel prégelünk, annál markánsabban válik láthatóvá a csillogó felület domboros hatása. Ugyanakkor a nagy nyomáserő egyenes következménye az is, hogy – az alapanyag vastagságától és puhaságától függően – a prégelés átrajzol a papír túloldalára. Ezt viszont tökéletesen ki lehet iktatni a két rétegben történő kaísrozással. Így a névjegy mindkét oldalán, az átlagosnál erősebb domboros hatással jelenhet meg a logó, anélkül, hogy a kártya túloldalára átnyomódna.
Még néhány érdekes részlet
A két rétegben történő kasírozás szintén a kevésbé gyakori megoldások közé tartozik. Egy korábbi bejegyzésünkben részletesen írtunk róla, érdemes elolvasni! De ugyanígy izgalmas lehet beleolvasni, több más, de szintén kasírozással készített névjegyünk leírásába is.