Prémium díszoklevél három rétegben kasírozva és prégelve
Prémium díszoklevél az Év fotósa páylázatra, amelynek grafikai tervezését és kisszériás kézműves gyártását is mi végezzük. A CEWES – Esküvő kiállítás minden évben meghirdeti az év fotósa pályázatot, amelynek eredményhirdetésére és díjátadójára a kiállításon kerül sor. Több éve készítjük már erre az alkalomra a névre szóló díszoklevelet, amelyet tervezési és gyártási szempontból is említésre méltónak tartunk.
Bár az alap grafikai terv a kezdetek óta nagyrészt nem változott, de minden évben alakítunk rajta egy picit. Tartalmilag is folyamatosan módosul, részben bővül, pl. 2021-ben három új kategória is bekerült a sorozatba. De a kivitelezés szempontjából is változtatunk rajta, hogy a különböző években kiadott oklevelek, látványra is eltérők legyenek.
A díjat kategóriánként 1-6. helyig ítéli oda a zsűri, 2021-től már nyolc témakörben. Készülődés, Tánc, Érzelmek, Divat, Kreatív portré, Ceremónia, Humor és Eljegyzés kategóriában készítettük az oklevelet 2021-ben. Plusz minden évben megválasztják a Év fotósát, kategóriáktól függetlenül.
A prémium díszoklevél központi eleme a logó
Magához a pályázathoz vagyis a Photograpger Of The Year dijhoz terveztünk egy logót. Bár megjelenésében és tartalmában is inkább egyfajta badge-nek lehet ezt nevezni semmint logónak. Felső részén szerepel a pályázatot meghírdető „cég” vagyis a CEWES – Őszi esküvőkiállítás önálló logója, ezt egyébként nem mi készítettük. Utána következik a Photograpger Of The Year 2021 felirat, ami inkább nevezhető szövegkompozíciónak. Ezt a feliratot nem használják külön, csak ebben a grafikai összeállításban jelenik meg. Ráadásul az évszám – értelem szerűen – minden évben változik.
Végül a filmfesztiválokéhoz hasonló leveles virággrafika díszíti, így e három elem együttesen adja ki a prémium díszoklevél – vagyis az év fotósa dij – logóját. Kivitelezési szempontból érdekes, hogy a két felső egység minden esetebn digitális nyomtatással, míg a díszítő motívum fóliaprégeléssel készül.
Grafikai hangulat és alap design
Alnyomat
A prémium díszoklevél alapja egy esküvői hangulatú, de azért az oklevelek esztétikai sajátosságait magán viselő alnyomat grafika. Egy kellemes pasztell drap színű flekkbe geometrikus terülőmintát helyeztünk el negatívban. Így az alnyomat karakteres és gazdag látványt ad az oklevélnek, de mégis diszkréten jelenik csak meg.
Mert a lényeg nyilván nem az alnyomat, hanem a többi információ. De az oklevél, mint grafikai entitás, nyomdai kiadvány, jellegzetes elvárásokkal bír. Mert amíg a legtöbb felhasznált grafika esetében, egy-két kiemelendő tartalmi rész van, addig itt szinte mindennek keiemelésként kell megjelennie. Ami ugye ellentmondás, hiszen ha minden ki van emelve, akkor valójában semmi sincs.
Fejléc blokk
Az oklevél első blokkja a cím, amit szépírásos betűtípussal, középen díszes betűkiemeléssel tettünk látványossá. Ezután következik egy magyarázó szövegsor – CEWES Award is Proudly Presented to – ami tipográfiai értelemben később még megismétlődik. Az angol szöveg jellegzetességéből adódik az a tipográfiai játék, hogy a főneveket és igéket csupa nagybetűvel, a kötőszavakat pedig írott kisbetűvel lehet szedni.
A magyartól ez mindenképpen eltérő tipográfia és tördelési lehetőségeket ad. Ezáltal egyedi, izgalmas és díszes oldalterv és szövegkompozíció készíthető.
A szövegsor után következik magának a dijazottnak a neve, amihez újra az írott betűtípust használtuk. Kisebb méretben és vékonyabb metszetben, de sötétebb színnel és névkezdő díszes alternate karakterekkel. Az oklevél felső egysége tehát egy háromsoros kompozíció, a sarkokban ezt egy pontozott vonalas motívummal kereteztük is. Így a három különböző tipográfiával készített, egyenként is kiemelésnek számító címből, mégis összeáll egy különálló fejléc blokk.
Középső kiemelt sáv
A következő nagybetűs sor érdekes módon azáltal válik kiemeltté, hogy sem a fölötte lévő, sarok motívumok által keretezett részben, sem pedig az alatt, szintén pontozott vonalas sorban nincsen benne. Ugyanakkor a váltakozó tipográfiai sormintát ez zárja: először írott betűs sor, azután nyomtatott betűs sor és utána ez ismétlődik mégegyszer.
Így köti össze a felső keretezett cím blokkot és a középső pontozott vonalas sávot. Ez utóbbiban kerül felüntetésre az adott kategória neve, valamint a helyezés. Kövér, a két korábbi betűtül eltérő harmadik típussal, amely így színeiben, vastagságában, foltértékében is eltér és kiemelkedik.
Alsó záró blokk
A pontozott sáv után egy újabb szövegsor következik, ami tartalmilag akár a korábbi kevert típós sablonnal is készülhetne. Ugyanakkor a szöveg hossza, a dupla kötőszavas megfogalmazás – ami miatt nem illik a korábbi mintázatba – valamint tartalmi sújozottsága miatt, szintén kiemelést kíván. Tartalmilag azért, mert ebben szerepel a pályázat megnevezése és évszáma, egyben, mert ez a sor zárja végül az oklevél érdemi részét.
Így ez a sor nem csak a szöveget zárja, hanem esztétikailag is elválasztja az oklevél alsó részétől. Ahol középen a már említett logó, a két szélen pedig a zsűri aláírásának fenntartott lénia szerepel.
Díszítő motívumok
Az alnyomatban megjelenő terülőmintán, valamint a dij kompozícióban szereplő leveles-virágos díszítő motívumon kívül, csak egyetlen további grafikai elem kapott még helyet az oklevélen. Ajobb és bal széles egy-egy pontozott-, szaggatott-, és duplavonalas sordísz képez függőleges tengelyt. Szintén az okleveleknél általában használt sordíszek megidézése céljából.
Díszítő jellegén kívül viszont kevésbé szélesre módosítja, az egyébként landscape jellegű nyomtatott részt. Így az általa határol belső hasznos rész oldalarányai a klasszikus méretekhez közelítenek.
Prémium díszoklevél – alapanyagok és kasírozás
Karton és papírok
A prémium oklevél alapját egy 2 mm vastagságú fekete kartonlemez adja. Ez megfelelően masszív és erős, nem fogja lehúzni a saját súja, valamint képes megtartani a rákasírozott két további karton réteget. A fekete alapra kasírozzuk a SKIN papírcsalád lila színű kartonját, ami elegáns bordűrként jelenik meg.
E papír sajátossága, hogy nagyon erős, magasan pigmentált színe, ún. ujjlenyomat mentes, kifejezetten matt felülettel egészül ki. Színei ezáltal nagyon látványosak és karakteresek, ugyanakkor bizonyos értelemben visszafogottak és elegánssak.
Ezzel szemben a névre szóló, nyomtatott réteg, vagyis maga az oklevél lap, egy aranyosan csillogó felületű kartonra készül. Szintén a Curious papírcsalád Metallics sorozatából származó, alapvetően fehér színű, de gyöngyházfényű Ice Gold papírja lágyan adja vissza a pasztell alnyomat színeit. A matt felületű bordűr és az aranyosan csillogó oklevél csodás kontrasztot képez.
Kasírozás több technológiával
A három rétegben történő kasírozás első lépéseként, speciális ragasztóspray használatával ragasztjuk a lila bordűr réteget a fekete lemezre. Ezzel a technológiával elkerülük a vizesbázisú nyomdai ragasztók több kellemetlen ismérvét. Egyrészt, hogy a papírrostok magukba szívják a nedvességet és hullámodosik, megvetemedik. Sőt a legtöbb esetben ez a nedvességtartalom folyamatosan „dolgozik” a papírban, így évszaktól, hőmérséklettől függően az oklevél minden nap más irányba görbül. Valamint, hogy részben emiatt sokkal kevésbé lesz tartós és időtálló, vagyis viszonylag hamar tönkremegy. E technológiával készítve ez a prémium oklevél sok éven át megőrzi minőségét, feltéve persze, hogy nincs kitéve extrém hőmérsékleti és pára viszonyoknak.
A dupla rétegben kasírozott alap száradása és préselése után következik a nyomtatott oklevél felragasztása. Ehhez egy másik speciális ragasztót használunk, amelynek különlegessége, hogy száradás után gumi szerű anyaggá változik és önálló rétegre különül el. Így szintén enem idézi elő a fenti hibákat, értsd, megtartja minőségét. E ragasztó használatára azért van szükség, mert magának az oklevélnek a ragasztása, már nem a teljes felületen történő kasírozás mint a vastag alapnál. Hanem a nagyobb méretű hátlap karton megfelelő pozíciójába kerül, így a spray nem alkalmazható. A speciális ragasztó a felületek illesztése után, kis ideig még megőrzi viszkozitását, így az oklevél még vízszintezhető, pontosan a helyére igazítható.
A 2021-es pályázatra gyártott oklevél sorozat készítéséről csináltunk egy részletes műhely filmet. Persze csak egy egyszerű telefonos felvételről van szó, de ha valakit érdekel, akkor lépésről-lépésre megnézheti a kézi munkafolyamatokat. A nyomtatás, vágás és prégelés ebben nincs benne, csak a kasírozási és ragasztási munkafolyamatok.
Ennek feltöltése során realizáltuk, hogy e cikkünk írásához két korábbi oklevél sorozatot is feldolgoztunk. A 2019-es évre készített változat volt fekete lemezen, a díszítő virágmotívumot pedig rosegold fóliaprégeléssel nyomtuk rá. Míg a 2021-es pályázatra készült változatot 0,5 mm-el vastagabb sörkartonra kasírozva, szivárvány fóliás prégeléssel gyártottuk. A videón tehát a sárga sörkartonra készített változat gyártását tudod megnézni. A kétféle prégelésről pedig még írunk.
Kézi illesztés és ragasztás
Ahogy korábban írtuk, az oklevél kézi pozicionálása és ragasztása, bár megoldható, azért tartogat kihívásokat. Mivel minden darab névreszólóan, a megfelelő kategóriával és elért helyezéssel feltűntetve készül, így a gyártásnál nem lehet hibázni. Próbálkoztunk ragasztási sablon készítésével és különböző célszerszámok alkalmazásával, de egyik sem vált be igazán. A legbiztosabb módszer ha egy kötészeti szürkelemezen végezzük a ragasztást, amin előre bejelöljük a méreteket. Ezekhez igazítunk és lényegében szemmérték alapján pontosítjuk a pozíciót.
Az első néhány darab készítésénél még célszerű ellenőrizni, de az egyre több oklevél készítése során szerzett gyakorlat, egyre biztosabbá teszi az ember kezét. Illetve ahogy már írtuk is, megfelelő ragasztó használata esetén, van lehetőség a korrigálásra, miután már ráhelyeztük a bordűrre a kartont. Így tehát csak azt tudjuk javasolni, hogy mindenki aki ilyen szép és hibátlan oklevelet szeretne, az rendeljen tőlünk!
A 2019-es, fekete hátú oklevélről is készítettünk egy rövidke videót, hogy már a kész állapotot is meg tudjuk mutatni.
Fóliaprégeléssel díszítve készül a prémium díszoklevél
A 2019-es oklevél sorozatot rosegold színű fóliaprégeléssel készítettük, aminek köszönhetően tényleg nagyon esztétikus és nem mellesleg, nehezebben hamisítható változatz készült.
A 2021-es változatnál viszont már egy újabb megoldást, ún. szivárvány fóliát alkalmaztunk. Ennek lényege, hogy a fólia alapvetően ezüst színű, a fényben forgatva viszont mindig más színt ver vissza. Így a különböző fénytörésekben a szivárvány minden színében pompázik.
A szivárvány fóliás prégelés kevésbé elterjedt mint a klasszikus metál színek, az arany az ezüst és a rosegold. Kicsit másképp is „viselkedik” és szakszerű használatához érdemes néhány alapvetéssel tisztában lenni. Amikor mi elkezdtük használni ezt a fóliát, sajnos nem találtunk róla semmilyen dokumentációt vagy akár csak jótanácsot, ötleteket. Így magunknak kellett próbálgatni és kikísérletezni, hogy milyen speciális jellemzőkkel bír. Illetve, hogy ezek ismeretében milyen felhasználási és alkalmazási trükköket és okosságokat tudunk vele csinálni.
Ha érdekelnek az ezzel kapcsolatos tapasztalataink, olvasd el részletes szakmai cikkünket. Pimpernel néven működő esküvői márkánk oldalán találod, sok képpel és videóval illusztrálva. Szivárványfóliás esküvői meghívók
Kapcsolódó cikkeink
Ha érdekelnek az általunk alkalmazott technológiákkal kasírozott prémium nyomdatermékek, akkor érdemes elolvasnod kapcsolódó cikkeinket is!